Umów się na wizytę 660 163 713
page-img

botoks

Leczenie botoksem w SzczecinieToksyna botulinowa, botoks,

 

Toksyna botulinowa stosowana jest od przeszło dziesięciu lat w ponad 60 krajach. Jest to podstawowy i bardzo popularny zabieg w medycynie estetycznej. Zanim botoks trafił w ręce lekarzy medycyny estetycznej był stosowany w okulistyce między innymi do leczenia zeza, czy w neurologii w leczeniu bolesnych kurczy mięśni. Wówczas zauważono „uboczne działanie” botoksu w postaci wygładzenia zmarszczek skóry leczonej okolicy. Dawki botoksu stosowanego w medycynie estetycznej są dużo mniejsze niż dawki używane w okulistyce czy neurologii, a jeszcze bardziej odbiegają od dawek botoksu uważanych za niebezpieczne dla człowieka. Mianowicie w medycynie estetycznej, podając Botox® w celu wygładzenia zmarszczek, podaje się około 20-60 jednostek, podczas gdy dawki toksyczne dla człowieka wynoszą od 2,5 do 3 tys. jednostek.

 

Jak działa botoks

Wstrzyknięcie niewielkiej dawki Botoksu w wybrane okolice twarzy likwiduje zmarszczki wywoływane przez kurczenie się mięśni na zasadzie blokowania przewodnictwa nerwowego. Przede wszystkim toksyna botulinowa jest stosowana w terapii zmarszczek czoła, okolic brwi i tzw. kurzych łapek, rzadziej podaje się ją w celu wygładzenia dolnej części twarzy i szyi. Poza tym toksyna botulinowa znajduje zastosowanie w leczeniu nadpotliwości pach, bólach migrenowych. Z przeprowadzonych analiz medycznych wynika, że podanie botoksu ma realny wpływ na jakość życia pacjentów, głównie tych z depresją. Obecnie prowadzone są prace, które mają pomóc w zrozumieniu tego efektu i je naukowo wyjaśnić.

 

Preparaty toksyny botulinowej

Botox® i Vistabel® firmy Allergan
Azzalure® firmy Galderma
Bocouture® firmy Merz

 

Jak przebiega zabieg

Toksyna botulinowa jest aplikowana przez lekarza medycyny estetycznej przy użyciu bardzo cienkiej igły, przez co ból związany z zabiegiem jest minimalny. Zabieg wstrzyknięcia botoksu wykonany w gabinecie medycyny estetycznej jest bezpieczny, trwa kilkanaście minut i nie wymaga żadnego znieczulenia. Działanie Botoksu zaczyna być widoczne już po kilku dniach, a po 10-14 uzyskuje się ostateczny efekt, który utrzymuje się około 4-6 miesięcy. Wstrzyknięcia toksyny botulinowej można wykonywać 2-3-krotnie w ciągu roku. Po kolejnych zabiegach efekty leczenia utrzymuj się zwykle dłużej, co skutkuje zmniejszeniem częstotliwości kolejnych wstrzyknięć botoksu, bez zmniejszenia skuteczności terapii.

 

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do podania toksyny botulinowej jest ciąża, karmienie piersią, nużliwość mięśni, stany zapalne skóry w miejscu przewidywanego podania. Stosowanie przed zabiegiem aminoglikozydów, cyklosporyny, tetracykliny.

 

Powikłania

Powikłania są niezwykle rzadkie. Najczęściej są to powikłania związane z samą iniekcją, czyli zaczerwienienie, obrzęk lub niewielki krwiak i tkliwość, które szybko ustępują. W niektórych, bardzo rzadkich przypadkach, Botoks może przechodzić na okoliczne mięśnie i powodować ich przemijające osłabienie, co może powodować niewielkie ale odwracalne opadania powiek i brwi. Nie donoszono o trwałych działaniach niepożądanych, związanych z zastosowaniem preparatu Botoks.

.